Blog

Koku Türleri

Bitkisel olanlar Bu tür aromalar bize taze ot, sitrus, kokulu bitkiler, yapraklar, ilkbahar çiçekleri ve yeşil sebzeleri hatırlatırlar. Bu tür aromalar parfümlere hafiflik kazandırmak için yüksek nota olarak da kullanılırlar. 

Aldehitler Bunlar doğal hiçbir kokuya benzemeyen sentetik aromalardır. Çiçeksi ve bitkisel kokuları tamamlamak için kullanılırlar. Bu kokuları bir çok koku içinden seçebilir ve benimseyebiliriz.

Doğu aromaları Bütün aromalar içerisinde en cesur olanlarıdır. Tatlı çizgilere sahip bu kokular genelde parfümlerin dayanıklılığını arttırmak amacıyla düşük nota olarak kullanılırlar. Egzotik kokuları sevenler için vazgeçilmezdirler. Bir kısmı tatlı, bir başka kısmı meyvemsi, üçüncü kısım ise çağdaş kokuya sahiptirler. 

Ağaç kokuları Ağaç kokuları parfümlere sıcaklık ve derinlik kazandırmak için kullanılır. Bu kokulardan erkek parfümlerinde de bolca kullanılır. 

Çiçek kokuları Manolya, lavanta, gül, orkide, zambak, portakal çiçeği, limon çiçeği, yasemin vb. gibi kokular kullanılır. 6 koku grubu arasında en popüleri çiçek kokularıdır. Bu muhtemelen çiçek kokularının çok yaygın kullanımının bir sonucudur. Bazı kokular tatlı, bazıları hafif, bazıları ise meyvemsidir. Bitki, meyve ve çiçek kombinasyonlu kokularla da karşılaşılmaktadır. 

Baharat kokuları Karanfil, zencefil, karabiber, tarçın kokuları kullanılmaktadır. Bu tür kokular belirgin bir aksan ve dayanıklılık kazandırırlar.

Faydalı Bilgiler
About admin

2 Comments
  1. iyi günler sizden parfüm aldım ama adını bilmiyorum numarası 28 ismini ögrenebilirmiyim

  2. Mrb ben sizden turkiye deyken parfum almistim erkek icin acaba ismi ne beni bilgilendire bilirmisiniz ustunde sadece numarasi yaziyor cunku numarasi 59 ?? Ve yurt disina nasil siparis verebiliriz?? 

    En kisa zamanda cvp inizi bekliyorum … tesekkur

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir